0

Ping ms Nedir?

Ping ms Nedir?
Paylaş

Ping ms Nedir?

Genellikle online oyunlarda, internet hız ve ping testi sonucunda karşımıza çıkan ping değeri ms (milisaniye) bazında listelenir. Ping değeri paketleri aldığımız ve gönderdiğimiz sunucu ile aramızdaki gecikmeyi milisaniye cinsinden yansıtır. Bir paketin gönderilmesi ve alınması kaç milisaniye sürerse ping değerimizi o değer belirler.

 

Ping Ölçme Nasıl Yapılır?

Ping ölçülürken karşıdaki sunucuya bir paket gönderilerek upload işlemi yapılır, ardından sunucu paketi aldığını cihazımıza haber vermek için ACK (acknowledgement) gönderir ve download işlemi gerçekleşir. Bu işlemlerin kaç milisaniye sürdüğü hesaplanır ve ping değeri milisaniye bazında ortaya çıkar.

 

Mbps Nedir?

Mbps terimi günümüzde internet hızlarından bahsedilirken sık sık kullanılmaktadır. Megabit / Saniye anlamına gelen Mbps, 1 saniyede kaç megabit veri download veya upload ediliyor onu gösterir. Mega bilgisayar sisteminde 1024 anlamına geldiği için aslında saniyede kaç adet 1024 bit’in transfer edildiğini gösterir.

 

Packet Loss Nedir?

Packet Loss, yani Paket Kaybı, internet üzerinden download yaparken bilgisayarımıza veya telefonumuza gelen paketlerin bağlantı sorunları yüzünden kaybolması, eksik veri alınması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.