0

İnternet Hız Testi Kaç Olmalıdır?

Paylaş

İdeal internet hızı, kullanımınıza göre belirlenir. Örneğin sık sık videolar izleyip canlı yayınlar yapıyorsanız düşük bir internet hızı sizin için yeterli olmayabilir. Eviniz veya çalışma alanınız için ideal internet hızını belirlerken o ortamda internet kullanacak kişi sayısını ve bu kişilerin yapacakları internet kullanımını ve veri indirme miktarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Video izlemek, internette gezinmek gibi eylemler internet hızını etkilese de indirme hızını pek fazla etkilemez. İndirme hızını etkileyen hususlar sık sık büyük dosyalar indirmek gibi işlemlerdir. Örneğin 10 GB büyüklüğündeki bir dosyayı 5 Mbps internet hızıyla indirmek diğer etkenler göz önünde bulundurulmadığı sürece ortalama 4 saat kadar sürer. Sürekli büyük boyutlu dosya indirilen internet ağları için 5 Mbps hız biraz düşük kalabilir.

Genel itibarıyla bakıldığında 8 Mbps internet hızına sahip olduğunuzda hızlı bir şekilde internette gezinebilir, belli bir çözünürlükteki videoları görüntüleyebilirsiniz. Canlı yayınlar ve yüksek çözünürlüklü videolar izlemek, yayın yapmak gibi eylemler ise 8 Mbps internet hızının yetersiz gelmesine sebep olabilir. Bu da daha hızlı bir internet ihtiyacını beraberinde getirir.

Fiber teknolojilerinin gelişmesi, eskiye göre internette daha yoğun eylemlerin yapılması ve benzeri durumlar 16 Mbps ile 100 Mbps arasındaki internet hız seçeneklerinin daha sık tercih edilmesini sağlamıştır.

İnternet Hızını Test Et!

İnternet Nasıl Hızlandırılır?
İnternet, servis sağlayıcının dışında birçok etkenden etkilenir ve yavaşlar. İnternet yavaşladığında en basit yöntem olarak modemi yeniden başlatabilirsiniz. Güvenli bir Wi-Fi şifresi kullanabilir veya hasarlı modemi değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki virüsler de internetin yavaşlamasına sebep olabilir. İyi bir virüs programıyla bilgisayarınızı taratabilir, düzenli güncellemeler yaparak internet hızını artırabilirsiniz. Bu işlemlerin hiçbiri işe yaramıyorsa internet servis sağlayıcınıza başvurarak bir üst internet paketine geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.